środa, 30 stycznia 2013

Chleb mleczny

Składniki
450 g mąki pszennej chlebowej (typ 650)
20 g masła
2 łyżeczki drożdży instant
250 ml mleka 1,5%
łyżeczka cukru
łyżeczka soli
2 łyżki płatków owsianych
jajko



Instrukcja
Mąkę przesiewamy do wysokiej misy, dodajemy drożdże, cukier oraz sól.
W rondelku gotujemy mleko, aby osiągnęło temperaturę 35-40 stopni.
W drugim rondelku rozpuszczamy masło i je studzimy.
Mieszamy składniki w misce i stopniowo wlewamy letnie mleko.
Gdy składniki się połączą dodajemy roztopione ciasto i dalej wyrabiamy. Po 8-10 minutach ciasto powinno osiągnąć formę elastycznej kuli.
Kulę z ciasta wkładamy do misy i przykrywamy czystą ściereczką. Zostawiamy w ciepłym miejscu na godzinę.
Po godzinie ciasto powinno podwoić objętość. Formujemy z niego okrągły bochenek i kładziemy na blasze wyłożonej pergaminem. Przykrywamy ściereczką i ponownie stawiamy w cieple, na 40 minut.
Wyrośnięty bochenek nacinamy z wierzchu ostrym nożem, smarujemy rozbełtanym jajkiem i posypujemy płatkami owsianymi.
Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni. Wkładamy blachę z chlebem i pieczemy przez 30 minut.


Wyciągamy, studzimy na kuchennej kratce.


Przepis z... http://smakowitychleb.pl/chleb-mleczny/

Chleb mieszany na zakwasie



Trafiłam nareszcie na idealny chlebek mieszany na zakwasie - taki powszedni :) Domownicy się zajadają :)
Przepis:
150 g zakwasu żytniego
1 łyżeczka płaska suchych drożdży (zastanawiam się czy nie zwiększyć ilości zakwasu i wykluczyć drożdże)
300 g mąki żytniej
300 g mąki pszennej
około 300 ml wody
1 łyżeczka cukru
1,5 łyżeczki soli
1 łyżeczka mielonego kminku

Mój mąż nie przepada za kminkiem, ale w tym chlebie jest mało wyczuwalny - nadaje tylko odpowiedni posmak :)
Ten większy to orkiszowy na zakwasie żytnim z żurawiną :) też pyszny wyszedł

Chleb dyniowy


Jak dla mnie w przepisie jest za dużo drożdży, dałam 7 g suchych i też chlebek wyszedł.

SKŁADNIKI:

-300g ugotowanej i zmiksowanej dyni

-125g mleka

-14g suchych drożdży

-600g mąki pszennej chlebowej

-1 łyeczka soli

-1 łyżeczka cukru



WYKONANIE:

Mąkę wymieszać z drożdżami,dodać sól,cukier ,mleko i dynie.Wyrabiać około 5-10 minut ( w razie potrzeby można dodać więcej mąki)Ciasto powinno być miękkie i sprężyste. Następnie uformować kulę i odstawić w ciepłe miejsce (przykryte w misce) do wyrośnięcia na około 30 minut.

Po tym czasie ciasto jeszcze raz wyrobić.Uformować 2 mniejsze lub jeden duży bochenek i umieścić w koszu do wyrastania chleba.Odstawić na 20-30 min (do podwojenia odjętości).

Piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 10 min,następnie zmniejszyć temp.do 18o stopni i piec jeszcze przez 30 min.

SMACZNEGO:)


Przepis z... http://kuchareczka81.bloog.pl/id,330525296,title,PROSTY-CHLEB-Z-DYNI,index.html?ticaid=6ffa3

Chleb pszenny z czekoladą




Przepis jest prosty: 500 g mąki pszennej chlebowej, 250 ml mleka + 60 g masła + jajo + drożdże suche 7 g lub świeże 15 g, 2 łyżki brązowego cukru (ja dałam miód). Łyżeczka soli.

Mleko zagrzać, do letniego wrzucić masło, jajo i drożdże, dodać mąkę i urobić ciasto. Ja dałam prawie całą czekoladę mleczną pokrojoną na małe kostki. Po uformowaniu ciasta dodałam i pozagniatałam troszkę, żeby czekolada się rozeszła po cieście. Zostawiłam do wyrośnięcia aż podwoi objętość i piekłam w piekarniku nagrzanym do 240 stopni - 10 min, potem 200 stopni - 10 min i 180 stopni 20 min. Piekę zawsze z wodą w żaroodpornym naczyniu - skórka jest wtedy chrupiąca.

Urósł mi niesamowicie :)

SMACZNEGO!

Tiramisu






Składniki:

30 dag podłużnych biszkoptów (ja zazwyczaj robię dużą blachę i kupuję 2 opakowania biszkoptów Savoiardi z Piotra i Pawła - resztę składników na dużą blachę daję razy 2), PONCZ: łyżeczka kawy rozpuszczalnej, 2 łyżki miodu, szczypta kardamonu w proszku, 3 łyżki likieru amaretto.




MASA MASCARPONE: szklanka mleka, galaretka pomarańczowa, 4 jaja, 2 łyżki cukru waniliowego, 50 dag serka mascarpone, 25 dag sera białego półtłustego (ja daję ser Turek świeży), 10 dag cukru, sok z połowy pomarańczy. DO DEKORACJI: pojemnik (20 dag )śmietany, 2 czubate łyżki cukru pudru, 2 łyżki kakao (ja używam kakao przed drugą warstwą biszkoptów, a na wierzchu trę czekoladę mleczną)




WYKONANIE: poncz: kawę zalać 1/2 szklanki gorącej wody, dodać miód i kardamon, wystudzić, wlać alkohol, przykryć i odstawić. 

Masa: z podanej ilości mleka odmierzyć 3/4 szklanki, zagotować, rozpuścić w nim galaretkę (mnie się zawsze warzy, ale to w niczym nie przeszkadza - może jesli nie będzie zbyt gorące to się nie zwarzy) i odstawić do wystygnięcia. Jaja roztrzepać z 1/4 szklanki mleka i z cukrem waniliowym, a następnie podgrzewać na bardzo małym ogniu, aż masa jajeczna uzyska konsystencję gęstej śmietany (nobla dla tego, kto uzyska taki efekt hihi mnie zawsze białko się częściowo ścina - ale to też niczemu nie przeszkadza ) po czym ostudzić. Serek mascarpone utrzeć z serem półtłustym, cukrem i masa jajeczną, na koniec wlać sok z pomarańczy, wystudzoną galaretkę (dodaję zawsze do niej troszkę więcej żelatyny, bo masa jest nieco lejąca i wciąż się boję, czy zastygnie) i dokładnie połączyć składniki masy. WYKONANIE KOŃCOWE: dno i boki formy o wymiarach 25/22 cm wyłożyć biszkoptami namoczonymi w ponczu (włożyć dosłowne na sekundę - mocno wchłania się poncz), na nich rozsmarować połowę masy i tak samo ułożyć drugą warstwę biszkoptów i masy. Wstawić do lodówki na co najmniej godzinę. Śmietanę ubić z cukrem pudrem, Wierzch oprószyć łyżką kakao (ja tartą czekoladą), udekorować bitą śmietaną i znów oprószyć pozostałym kakao (ja tartą czekoladą ) Podawać schłodzone

Brokuły w cieście piwnym




Ciasto:
1 szkl. mąki
2 jajka
niepełna szklanka jasnego piwa
pół płaskiej łyżeczki soli
pół gałki muszkatołowej

pół kilograma brokuła
tłuszcz do smażenia

Wykonanie:
brokuła podzielić na różyczki, blanszować w wodzie z solą (przez 3 minutki w gotującej się wodzie),
odcedzić.
Żółtka oddzielić od białek, wrzucić do miski, wsypać przesianą mąkę, dodać sól i gałkę muszkatołową. Wciąż mieszając, wlewać piwo, do uzyskania jednolitej masy. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie domieszać. Ciasto powinno mieć konsystencję kwaśnej śmietany. Jeśli za rzadkie dodajemy mąki, jeśli za gęste - piwo.
W cieście zanurzać różyczki brokuła i smazyć na rozgrzanym, głębokim tłuszczu.
Smacznego :)

Zupka krem marchewkowo-pomarańczowa

Wypróbowałam zupkę i stwierdzam, że jest niezła :)
Dodałam troszkę śmietany i zieleninki.



Składniki:
3 spore marchewki (około 450g)
2 łyżki masła
1 średnia cebula
ok. 500ml bulionu drobiowego
sok z całej dużej pomarańczy
1/3-1/2 łyżeczki curry
sól
pieprz




Wykonanie:

Marchewkę obrać i pokroić w dość cienkie talarki. Na patelni rozgrzać masło, podsmażyć pokrojoną marchewkę na mocno rumiano. Przełożyć do garnka.
Na tej samej patelni podsmażyć drobno posiekaną cebulę. Dodać do garnka, wszystko zalać bulionem. Gotować około 10 minut.

Po tym czasie zupę dokładnie zblendować na gładki krem. Dodać sok z pomarańczy, wymieszać. Doprawić solą, pieprzem i curry.

Przepis wzięłam ze strony: http://wypiekizpasja.blox.pl/2012/02/Zupakrem-marchewkowo-pomaranczowa.html

sobota, 26 stycznia 2013

Chleb pszenny na drożdżach


Wersja z mąki orkiszowej z siemieniem lnianym (około 2 łyżki) :

Osobiście piekę go tak:

temperatura w piekarniku 240 stopni - 15 minut, zmniejszam temperaturę na 200 stopni i piekę 10 minut, teraz 25-35 minut w temperaturze 180 stopni. Na dół kładę naczynie żaroodporne z wodą. 

Składniki
600 g mąki pszennej chlebowej
350 – 360 g wody o temperaturze pokojowej
5 g suchych drożdży (lub 10-15 g świeżych)
15 g soli
40 g ziaren słonecznika (opcjonalnie)
pół łyżki miodu (opcjonalnie)

I jak zwykle: dodawanie wody lepiej zacząć od mniejszej ilości i w razie potrzeby dolać, jeśli ciasto okaże się zbyt sztywne. Ilość składników można też np. podwoić i upiec od razu dwa bochenki lub jeden większy chleb (piekąc duży chleb z 2 kg ciasta należy przedłużyć ostatnią fazę pieczenia o jakieś 20 do 30 minut).


Chałka z budyniem



Ciasto:
250 ml mleka + 350 ml do przygotowania budyniu

40 g drożdży
100 g masła
100 g cukru
600 g mąki pszennej
1 jajko
pół łyżeczki soli
1 opakowanie budyniu
mleko do posmarowania ciasta


Kruszonka:
2 łyżki mąki
1 łyżka cukru
1 łyżka masła


Zaczniemy od końca, a mianowicie od kruszonki. Otóż składniki na kruszonkę mieszamy i gnieciemy aż uzyskamy jednolitą, dość kruchą masę. Wkładamy do woreczka foliowego i chowamy do lodówki.
Teraz budyń. Ja użyłem waniliowego. Robimy go według instrukcji na opakowaniu, z tym wyjątkiem, że na opakowaniu pewnie będzie 500 ml mleka, a my bierzemy tylko 350 ml. Tak żeby był gęstszy niż zwykle. Odstawiamy zrobiony budyń, niech sobie stygnie.
Teraz zaczyn: do dużej miski (w której będziemy wyrabiać ciasto) wlewamy mleko, 150 g mąki i drożdże. Mieszamy łyżką i zostawiamy na jakieś 20 minut. W międzyczasie rozpuszczamy w rondelku masło. Jak się rozpuści to niech chwilkę przestygnie. Jak zaczyn wyrośnie to dodajemy do niego nasze rozpuszczone masło, jajko, cukier, sól i resztę mąki. Porządnie zagniatamy około 20 minut i zostawiamy do wyrośnięcia pod przykryciem w ciepłym miejscu na godzinę.
Potem dzielimy ciasto na 6 części (mniej-więcej po 180-190 g) i każdą część wałkujemy na długi wąski prostokąt. Przez środek każdego prostokąta wzdłuż układamy budyń i rolujemy prostokąt w długi wałek. Otrzymujemy w rezultacie 6 wałków z budyniem w środku, z których zaplatamy dwie chałki. Gotowe chałki odstawiamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, przykrywamy ściereczką i czekamy kolejną godzinę.
Teraz przyszła pora na wyjęcie z lodówki kruszonki. Chałki bardzo obficie smarujemy mlekiem, bierzemy tarkę i na grubych oczkach ścieramy kruszonkę prosto na chałki.Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni i pieczemy chałki 30 minut. Po upieczeniu będą dość miękkie i będzie je ciężko zdjąć z blachy więc pozwólmy im tam w spokoju leżeć z godzinę, może dwie.

 ze strony http://www.chleby.info/2011/08/chaka-z-budyniem.html

Sajgonki z soczewicą



papier ryżowy 15 szt.
soczewica czerwona sucha 100 g
grzyby mun 10 g
bułka 2 łyżki
sos sojowy 1 łyżka
sos teriyaki 1 łyżka
jajko 1 szt.
ząbek czosnku 1 szt.
imbir 1 łyżeczka
cukier 1 łyżeczka
sezam nasiona 2 łyżeczka
papryka czerwona słodka 0,5 łyżeczka
  1. Soczewicę namoczyć wcześniej na ok 2 godziny, po czym ugotować i odcedzić. Grzyby mun namoczyć i ugotować.
  2. Soczewicę wystudzić, dodać przyprawy i posiekane w paski grzyby, zmięty czosnek, bułkę tartą i jajko oraz sosy. Wymieszać nadzienie ..
  3. Papier ryżowy moczyć króciutko ok. 2 sek w letniej wodzie i kłaść na desce. Kiedy zmięknie kłaść po łyżce nadzienia i zawijać małe sajgonki tak, jak zawija się gołąbki. Układać luźno. Po czym smażyć w głębokim oleju.
  4. Podawać z makaronem i sosem, lub ryżem i sałatką.
  5. Dodatkowo można przygotować szybki sos pikantny. Wymieszać 2 łyżki koncentratu pomidorowego z 3-4 łyżkami wody, dodać 1 łyżkę sosu Tao-Tao słodko-pikantnego, 2 łyżki sosu sojowego jasnego i jedną łyżkę sosu imbirowego. Zagotować i dodać łyżkę posiekanej natki pietruszki.
Przepis z... http://www.uwielbiam.pl/przepisy/przegladanie/sajgonki-z-czerwona-soczewica

Chleb ze starego chleba :)



Przepis, przepisem, a to moje uwagi dotyczące praktycznego wykonania:
używam resztek z różnego rodzaju chleba, i pszennego na drożdżach, i razowego na zakwasie.
Chleb moczony jest i tak już wystarczająco wilgotny, więc ograniczam znacznie dodawanie mleka. Drożdże sypię bezpośrednio na wilgotny chleb, dla smaku sypię 12 płaskich łyżeczek mleka w proszku, dodaję cukier, sól i ewentualnie ziarenka czy też przyprawy. Ponieważ kręcę ciasto za pomocą mojego robota wieloczynnościowego, włączam robota i dosypuję mąki tyle, ile potrzeba, żeby uzyskać dość zwięzłe ciasto. No i reszta wg przepisu.

A to chlebek z 02.02.2013 - dowód, ze wciąż jeszcze go piekę :) i jest pyszny :)
Do tego dodałam odrobinę ostrej papryki i zioła prowansalskie - jakąś jedną łyżkę.




Przepis na chleb z suchego chleba:
1 kg mąki
1 kg suchego chleba
10-15 dag świeżych drożdży (7 g suchych)

1 szkl mleka
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
Stary chleb namoczyć, bardzo dokładnie odcisnąć. Drożdże wymieszać z ciepłym mlekiem i cukrem, a gdy podrosną dodać do wyciśniętego chleba, wsypać przesianą mąkę. Wyrobić ciasto, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy podwoi swoją objętość dodać sól, ponownie dokładnie wyrobić i włożyć do natłuszczonej foremki. Jeszcze raz odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Piec około godzinę w temperaturze 200 stopni.

Powtórzone za "CHLEB domowy wypiek" wydawnictwo Twoja Kuchnia :)

Chlebek pszenny z siemieniem i płatkami owsianymi



Składniki:

ilość sztuk: 2 bochenki po 350 g
2 łyżeczki (7 g) suszonych drożdży
300 ml ciepłej wody
2 łyżki miodu
1 łyżeczka soli
1/2 szklanki błyskawicznych płatków owsianych
2 łyżki siemienia lnianego
3 szklanki mąki pszennej



Przygotowanie: 
30 min | Gotowanie: 45 min | Czas dodatkowy: 3 godz, wyrastanie
1. Drożdże rozpuścić w 1/4 szklanki ciepłej wody, dodać miód i 100 g mąki (2/3 szklanki). Odstawić na 10-15 minut bez przykrycia.

2. Dodać pozostałą wodę, płatki owsiane, siemię i sól; dobrze wymieszać. Stopniowo dodawać resztę maki, wyrabiając ciasto. Uformować z ciasta kulę i przełożyć na stolnicę. Wyrabiać przez około 5-7 minut, aż będzie elastyczne.

3. Przełożyć do natłuszczonej miski i odstawić w ciepłe miejsce na 2 godziny, aż podwoi swoją objętość.

4. Rozgrzać piekarnik do 180 stopni C.

5. Po wyrośnięciu ugnieść ciasto aby pozbyć się powietrza, uformować 2 bochenki, przełożyć na blaszkę albo do keksówek. Zrobić w poprzek nacięcia, przykryć folią i odstawić na godzinę do wyrośnięcia
.
6. Piec przez 35-45 minut.

Przepis z... http://allrecipes.pl/przepis/6798/chleb-z-siemieniem-lnianym.aspx

Pyszny placuszek bez pieczenia :)


Placek bez pieczenia
UWAGA!
wykonujemy go dzień przed spożyciem :)



Składniki:
płatki migdałowe 1 paczka uprażone na suchej patelni
budyń waniliowy
mleko
kostka masła
2 duże paczki ciastek be-be
1 duża paczka krakersów
masa krówkowa (polecam o smaku adwokata)
dżem z czarnej porzeczki
2 kubki kremówki (ilość bitej śmietany zależy od nas)
2 śmietan-fixy

Ugotować budyń waniliowy i ostudzić. Utrzeć kostkę masła i dodawać budyń - powstanie masa budyniowa, ma być dość rzadka, ponieważ ma zmiękczyć ciasteczka be-be.
Nakładać kolejno:
- ciastka be-be
- masę budyniową
- ciastka be-be
- masę krówkową
- krakersy
- dżem z czarnej porzeczki
- bita śmietana ze śmietan-fix
na koniec posypać płatkami migdałowymi.



Bezy








1 szklanka białek


2 szklanki cukru (nie pudru)


2 łyżki kakao (opcjonalnie)


Białka wlej do dużej metalowej miski, wsyp cukier. Miskę z białkami ustaw na garnku z gotującą się wodą i mieszaj, aż cukier całkowicie się rozpuści, a białka będą ciepłe. Ważne - musisz cały czas mieszać, aby białka się nie ścięły. Następnie ubij białka z cukrem na puszystą lśniącą masę, nie za sztywną, aby można ją było łatwo kształtować łyżką. Do ubitej masy możesz dodać kakao i delikatnie wymieszać, tak aby na bezach powstał marmurkowy wzór.


Łyżką nakładaj masę na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę - na podaną w przepisie ilość składników będą potrzebne dwie blaszki.


Bezy wstaw do piekarnika rozgrzanego do 160 st. C. i po 5 minutach zmniejsz temperaturę do 120 st. C. Piecz przez 1 godzinę 30 minut, po upływie tego czasu wyłącz piekarnik, ale nie otwieraj go, aż bezy całkowicie ostygną.


Przepis z... podaję link :)

http://palcelizac.gazeta.pl/palcelizac/1,110783,9202984,Bezy.html

Faworki - najpyszniejsze :) kruche i chrupiące :*




Przepis:
0,5 kg mąki
3-4 łyżki kwaśnej, gęstej śmietany 18%
2 łyżki cukru pudru
1 duża łyżka spirytusu
skórka starta z jednej cytryny
5 żółtek
1 łyżka roztopionego masła
około 1 litra oleju do smażenia



Zaczynamy od wysypania mąki na stolnicę, w zrobione wgłębienie wrzucamy cukier puder, dodajemy śmietanę i spirytus. Lekko ugniatamy ciasto. Pomału dodajemy żółtka i nadal ugniatamy. Dodajemy masło i jeżeli ciasto nie chce nam się lepić, dodajemy troszkę wody. I dalej to już kwestia ugniatania. ja wrzucam do michy miksera kuchennego i traktuję ciasto hakiem do wyrabiania ciasta, niektórzy walą ciastem o podłogę lub ścianę :P ja tam jednak wolę mojego robota ;)
Po wyrobieniu ciasta na gładko, urywamy po kawałeczku i rozwałkowujemy bardzo cieniutko i wykrawamy romby, robimy nacięcie w środku i przekładamy jeden narożnik, tworząc kształt faworka :)
Smażymy na rozgrzanym oleju, przekładając na drugą stronę, kiedy spód się zarumieni. odsączamy na paru warstwach ręcznika papierowego, przekładamy na talerz i posypujemy cukrem pudrem :)


SMACZNEGO :) 

Witam :)



Ponieważ notorycznie zapełniam Facebooka moimi wyrobami, postanowiłam wszystkie ulubione przepisy umieszczać na nowym blogu :)
Zapraszam tych, którzy też lubią pobuszować w kuchni :)
Pozdrawiam
Joanna